Vid första anblicken är mitt intryck av G10 att det är väldigt mycket rattar och knappar på den. Framför allt rattarna på ovansidan, tre till antalet. Den ena är en egen ratt bara för exponeringskompensation. De andra två är staplade på varandra. Unders finns en ratt för ISO och staplad på den sitter det “vanliga” ratten för inställning av kameraläge så som filma, auto, p, tv osv.
Kameran är utrustad med en skärm på 3 tum. Skärmen används som vanligt hos kompaktkameror som sökare vid fotografering. Det finns även en klassisk sökare.
Canon PowerShot G10 har 5x zoom som motsvarar 28-140mm och optisk bildstabilisator. Kameran levererar RAW eller JPEG. Och den har en närgräns på 1cm vilket kan ge otroliga makrobilder.
Här är ISO-test från Canon PowerShot G10. Bilderna är utskurna ur originalbilden.
Här har vi två testbilder från PowerShot G10 som visa min och max zoom.

En kommentar till Canon PowerShot G10